Jeane Moynott: Špinavá Přední Skla

2. 9. 2014 - 21. 9. 2014

Vernisáž: 12. 9. 2014

Kurátor: Michal Novotný

Centrum pro současné umění FUTURA, Holečkova 49, Praha 5


Jeanne Moynot (1985, Versailles) představí v galerii FUTURA novou, na místě vytvořenou instalaci. Práce Moynot mezi performancí, divadelním představením a objektem využívá estetiku kulturního odpadu, bižuterií, plastových suvenýrů a rekvizit nízkorozpočtových westernů. Scénografické zjednodušení podobně jako postavy opilých zpěvaček nebo královen laciných večírků však ve své otevřeně přiznané falešnosti odkrývají kulturní stereotypy obecně přijímaného obrazu ženskosti. 

Současným parodováním a oslavováním vlastností jako je vyzývavost nebo nepřístojnost Moynot jednak představuje nové pojetí feminismu svobodně využívající právě tyto nejčastější stereotypy a zároveň ukazuje, že i společenské role jsou podobně jako estetické formy fragmentované a inkonzistentní a lze je tak využít i proti jejich, na první pohled čitelnému, sdělení.
Sklouzává do prostoru mezi fotografií a environmentem. Tak jako zvětšené detaily mokrých rajčat, které voní silněji než jejich odbarvení ale skuteční bratři, se dotazuje po podstatě povrchu spíše než podstaty. 

Široká, měkká a otevřená jako tvář letní servírky, která říká Tady to máte když před vás postaví talíř s jídlem.

Auta, zbraně, jehly, genitálie.


pohled do instalace
pohled do instalace
TY, TY SEŠ VÍC PRO IZRAEL NEBO PALESTINU?
TY, TY SEŠ VÍC PRO IZRAEL NEBO PALESTINU?
instalace - různá média 330 x 250 x 150,2014
KAŠLU O DRUHÉ SVĚTOVÉ VÁLCE
KAŠLU O DRUHÉ SVĚTOVÉ VÁLCE
instalace - hliníková fólie a malba na kartonu, prostěradla 450x300, 2014
pohled do instalace
pohled do instalace