Audun Mortensen: Unread Items

8. 10. 2013 - 10. 11. 2013

Vernisáž: 18. 10. 2013

Kurátor: Hana Buddeus

Centrum pro současné umění FUTURA, Holečkova 49, Praha 5

 

V rámci Fotograf festivalu.

 

V budoucnosti se budou muset učit číst a psát pouze historici a další odborníci.

V. Flusser


Neboť touhu číst, stejně jako všechny ostatní touhy, které rozptylují naše nešťastné duše, je možné analyzovat.
V. Woolfová


A pro sběratele má být typické, namítnete, že nečtou knihy? To je mi novinka, řeknete si. Ale žádná novinka to není. Odborníci se mnou budou souhlasit, když řeknu, že je to nejstarší pravda na světě.
W. Benjamin


Ve svém projektu Unread Items Mortensen pokračuje ve zkoumání možností, jak nečíst. Nejradikálnější z nich je vůbec knihu neotevřít. Jakýkoli čtenář, i ten sebezanícenější, tuto absolutní zdrženlivost, kterou je možné uplatnit na cokoli, co bylo vydáno, dobře zná. Právě tímto způsobem se totiž s knihami poprvé setkáváme. V důsledku to znamená, že pokud se zcela nevyhnete veškeré mluvené konverzaci a veškerým psaným textům, zjistíte, že jste navždy odsouzeni k tomu, abyste se vyjadřovali o knihách, které jste nečetli.
Díla vystavená v galerii – například obsah zatím nenapsaného Bildungsrománu nebo socha sestavená z 10 různých vydání průvodce Lonely Planet City Guide – nabádají diváky, aby si představovali různé možnosti či postupy, jak nečíst. I pro ty nejvášnivější a nejoddanější čtenáře platí, že za výběrem a otevřením určité knihy se vždy současně skrývá opačný akt: neúmyslné nezvolení si a neotevření všech ostatních existujících knih.
„Vlivem informační revoluce bude tisk, abeceda i podobné způsoby myšlení nepotřebné,“ napsal Vilém Flusser, filosof českého původu, v roce 1987. „Vyústí v nový způsob myšlení, který můžeme předjímat, zatím ho však nemůžeme chápat. To zní jako sebevědomé tvrzení, ve skutečnosti ale jde o zúčastněnou a nadějeplnou otázku pro budoucnost.“
Audun Mortensen (1985) je norský spisovatel a umělec žijící v Oslu. Píše poezii i prózu, vydal celkem šest knih. V poslední době se účastnil například těchto skupinových výstav: Ed Ruscha: Books & Co, Gagosian Gallery, New York (2013); The Art of the Joke, V1 Gallery, Kodaň (2012); Stream of Consciousness, Galleri Krets, Malmö (2012).


10342936054_1b7e0bf19d_b.jpg
10342936054_1b7e0bf19d_b.jpg